Get Adobe Flash player

Program pokazów slajdów

2019.10.27 - Wyspy Wikingów - Norskehavet

Konrad Konieczny

 

Północny Atlantyk czy też Norskehavet (Morze Norweskie) jak lubią je nazywać Norwegowie rozciąga się wzdłuż wybrzeża Norwegii, opływa Islandię i sięga aż po wschodnie brzegi Grenlandii. U szczytu swojej potęgi wikingowie kursowali po nim jak po wielkiej autostradzie zasiedlając nigdy wcześniej niezamieszane wyspy i odkrywając nowe lądy. Po tym krótkim okresie świetności mieszkańcy Islandii, Wysp Owczych, Grenlandii i Norwegii zniknęli praktycznie z kart historii na następne 1000 lat. Dopiero islandzkie wojny dorszowe i odkrycie ropy na Morzu Północnym przypomniały światu, że na północ od wybrzeży Szkocji ktoś jeszcze żyje. Dziś wyspiarze z Norskehavet nadal traktują siebie jak bliskich kuzynów, a pamięć o wikingach odżywa z nową mocą, co widać nie tylko w podręcznikach od historii, ale też na ulicy. Nazwę Viking noszą kluby piłkarskie, linie lotnicze, restauracje, marki odzieżowe, firmy remontowe a nawet piwo i balsamy do ciała.

Podczas pokazu opowiem o trzech wyspiarskich mikroświatach na Spitsbergenie, Islandii i Wyspa Owczych. O przyrodzie, która ciągle dyktuje tutaj warunki życia i o samych mieszkańcach, którzy z dzikich wojowników stali się światowymi orędownikami pokoju, work-life balance i hygge.

Konrad Konieczny – przygodę z Norwegią zaczął nietypowo bo od języka. Chcąc przeczytać w oryginale Heimskringlę, czyli staronordycki zbiór sag królewskich nauczył się norweskiego. Później były inne lektury, aż w końcu zapakował rower i wybrał się na pierwsze bliskie spotkanie z krajem fiordów. Od tego czasu, co roku jeździ na północ, a Norwegia stała się jego życiową pasją. Napisał kilka przewodników o tym kraju, publikował zdjęcia, artykuły, organizował wystawy w Polsce i Norwegii. Jest twórcą i redaktorem portalu Norwegofil.pl, gdzie dzieli się doświadczeniami ze swoich podróży i poleca sposoby na odkrywanie Norwegii.

 

2019.11.17 - Portugalia w kolorach wiosny

Joanna Olbryś-Man i Andrzej Leks

 

Zapraszamy Was do kraju, do którego łatwo dotrzeć samolotem. Samochodem jakby trochę za daleko. Dlatego pojechaliśmy do Portugali autem. A skoro autem to zabraliśmy również rowery. Rower pozwala na swoich bagażnikach wieźć namiot, aparat fotograficzny i jeszcze parę innych drobiazgów. Namiot natomiast mieści śpiwory, karimaty, kuchenkę i oczywiście także nas. I wyprawa gotowa.
Nasza metoda podróżowania polega na pogodzeniu zwiedzania kultowych miejsc turystycznych z sielskimi, pełnymi luzu wakacjami. Cel został osiągnięty.
Wybór Portugali jako miejsca docelowego został zainspirowany pewną piękną miniaturą slajdową pokazywaną w Klubie Podróży Jarema. Popatrzeliśmy na kolorowe kafle zdobiące ściany domów, na klimatyczne uliczki i kierunek wyjazdu został wybrany. Teraz my będziemy pokazywać barwy i klimaty wiosennej Portugalii. Jeszcze nie upalnej ale ciepłej, wciąż wietrznej ale słonecznej, niewiarygodnie kolorowej i pięknej jak marzenie. Z granatowym wręcz oceanem, zachwycającymi pełną gamą żółci i czerwieni klifami, z łąkami pełnymi intensywnie różowych i pomarańczowych kwiatów a do tego nieokiełznaną ludzką wyobraźnią w użyciu tych barw na co dzień.
I co tu dalej pisać: Przyjdźcie na nasz pokaz to zobaczycie. Fotki są naprawdę szczególnie kolorowe, a może nawet ładne.

PS. Porto i Lizbona będą także, fado również. Dobrze się zapowiada. !!!

Na www.andrzej.warszawa.pl w dziale „Ostatnio” znajdziecie mapkę i kilka fotek z wyprawy

 

2019.11.24 - Najpiękniejsze trekkingi świata

Mariusz Jachimczuk

 

Zapraszamy na subiektywną relację z wędrówek po najpiękniejszych górach świata. Zobaczymy Himalaje, Andy, Denali na Alasce i góry w Afryce. Mariusz Jachimczuk przemierzył góry legendarnymi trasami jak trekking wokół Annapurny, ale również pasma rzadziej odwiedzane, takie jak Góry Księżycowe w Ugandzie czy Kordyliera Biała w Peru z pięknym szczytem Alpamayo. Będą to jednodniowe wycieczki do punktów widokowych jak i kilkudniowe trasy z namiotem. Wybierzemy się też na kilka wulkanów, m.in. wygasły, blisko 6 tys. Licancabur w Boliwii i aktywny wulkan z największym jeziorem lawy na świecie Nyaragongo w DR Kongo. Będziemy też spotykać  na szlaku mieszkańców rejonów górskich, zobaczymy barwny i zaskakujący festiwal w Andach, malowniczo położone klasztory buddyjskie czy też rodzinę goryli górskich.

Mariusz Jachimczuk – z wykształcenia informatyk, z zamiłowania fotograf. Pracuje jako wydawca. Od ponad 15 lat fotografuje i podróżuje, najczęściej po Afryce. Był na weselu w Erytrei, jechał najdłuższym pociągiem świata, a jak ma kilka dni wolnych to przemierza Polskę rowerem. Jest miłośnikiem trekkingów zarówno tych w Tatrach, jak i w Himalajach. Od kilku lat dokumentuje życie ludzi – m.in. w Etiopii. Fotografie prezentuje na pokazach slajdów i tematycznych wystawach. Współpracuje z Muzeum Azji i Pacyfiku i magazynem Kontynenty.

 

2019.12.01 - Kalifornia, Arizona, Newada - 3 stany, 3 podróże

Anka Liwyj-Chabior i Tomek Chabior

 

Ten pokaz to efekt naszych trzech podróży po południowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych. Każda była inna i każda była dla nas fascynująca. Wszystkie te podróże miały swój motyw muzyczno – filmowy.
Pierwsza z nich – zaplanowana po największych atrakcjach i najdłuższa (pod względem odległości)  – od Los Angeles i Hollywood, poprzez kalifornijskie wybrzeże wokół Santa Monica, Grand Canyon, bezdroża pustyni Mojave, Kanion Antylopy i jeden z najpiękniejszych fragmentów rzeki Kolorado – Horseshoe Bend, aż do stolicy kiczu Las Vegas. Chociaż inspiracją do wyjazdu była muzyka -  głównym celem tej podróży był bowiem koncert Temple of the Dog.
Druga podróż – zupełnie niespodziewana, bo wygrana w konkursie radiowym ale nawiązywała do poprzedniej motywem muzycznym – obejmowała pobyt w Beverly Hills, w hotelu gdzie co roku rozdawane są nagrody Golden Globes, udział w festiwalu rockowym CalJam, a przy okazji zwiedziliśmy LA tym razem szukając klubów muzycznych, gdzie zaczynały swoją karierę między innymi The Doors, AC/DC, Led Zeppelin czy Linkin Park. Zobaczyliśmy też Dolinę Śmierci, Park Narodowy Sekwoi  i poleniuchowaliśmy w dawnym kurorcie wielkich gwiazd Palm Springs.
Trzecia podróż była z kolei dokładnie zaplanowana i przemyślana. Przed wyjazdem przygotowaliśmy dwie różne trasy i to pogoda zdecydowała za nas, że zwiedziliśmy Long Beach, kwitnącą pustynię w Parku Narodowym Joshua Tree, Sedonę i okoliczne parki Red Rocks i Slide Rocks (będące scenerią wielu westernów), fragmenty słynnej drogi 66 i miejscowość Seligman, która zainspirowała twórców filmu „Auta”. Wróciliśmy też ponownie do Kanionu Antylopy.
Zapraszamy do oglądania i słuchania.

 

2019.12.15 - Algieria - z Tuaregami przez Saharę

Anna i Krzysztof Kobusowie

 

Algieria - mimo iż tak bliska - wciąż jest białą plamą na turystycznych szlakach. Podczas pokazu odwiedzimy stolicę Algier, w Tipasa poznamy rzymskie dziedzictwo zaś w Oranie wspomnimy Alberta Camusa i francuskie dziedzictwo. W oazie Bou Saada zobaczymy święto i codzienne życie, po czym udamy się na dalekie południe – do Djanet. Wraz z Tuaregami wyruszymy samochodami terenowymi w głąb Sahary, by poznać jej tajemnice i różnorodne oblicza. Weźmiemy też udział w tuareskim święcie Sebeiba i poznamy tuareskie zwyczaje i muzykę.

Autorzy
Anna i Krzysztof Kobusowie - fotografowie i dziennikarze, uwielbiający włóczęgę z dala od utartych szlaków oraz odkrywanie Polski. Ich zdjęcia ilustrują liczne artykuły i książki, można je też zobaczyć na stronie www.travelphoto.pl. Prowadzą portal o rodzinnych podróżach www.malypodroznik.pl i portal o Namibii: www.przewodniknamibia.pl. Ich najnowsze książki to „Podróżowniki” - kreatywne pamiętniki dla dzieci oraz „Namibia. Przez pustynię i busz”.

 

javlist.net