Get Adobe Flash player

Program pokazów slajdów

2020.01.26 - Etiopia kobiecym okiem

Natalia Mileszyk

 
Wierzysz w Boga?
Tak…
To dlaczego nie nosisz krzyżyka? Proszę, weź mój. – I tak oto na mojej szyi wylądował zielony, neonowy, plastikowy krzyżyk.

Samotna włóczęga po Etiopii była dla mnie okazją do spotkania ludzi i doświadczania ich bezinteresowności. Do świętowania razem z nimi Bożego Narodzenia i święta Jordanu (Timkat). Do dotarcia do wrót piekła i spojrzenia w jezioro magmy. Do rozmów do rana, dzielenia się jedzeniem, docierania do klasztorów nad przepaściami. I do lepszego zrozumienia tego, co dzieje się w tamtym zakątku świata.

Etiopia nie była miłością od pierwszego wejrzenia. Ale była krajem, który jak chyba żaden dotąd przypomniał mi, co dla mnie w drodze jest najważniejsze – ludzie.

Zapraszam na zdjęcia i jazz z lat ‘60.

 

2020.02.02 - Bezpieczny Kazbek czyli polscy ratownicy na Kaukazie

Marcin Błeński


Od kilku lat, na wysokości 3653m npm, na zboczach pięciotysięcznego Kazbeku (5054m npm) w Gruzji, działa polska stacja ratownicza i ambulatorium projektu Bezpieczny Kazbek. To zespół ratowników medycznych i górskich z fundacji Medyk Rescue Team, którzy w ramach swojego wolnego czasu i za własne pieniądze postanowili pomagać ludziom, którzy próbują atakować szczyt. Mają dużo pracy - poprzedni sezon, to prawie 300 interwencji, tegoroczny - blisko 200. Baza ratowników, to swoista Polska Ambasada, miejsce spotkań, setek rozmów, świadek dramatów i szczęśliwych zakończeń.
Opowiemy Wam o Kazbeku, o jego pięknie i zagrożeniach. Opowiemy o naszym codziennym życiu w bazie, o akcjach i interwencjach. O pracy w ambulatorium, o prewencji i rozmowach z ludźmi. Pokażemy piękne zdjęcia z lodowca, z bazy, z działań ratowniczych. Zapraszamy!

 

2020-03-01 - Kolumbia - Od Pacyfiku do Andów

Sylwia Kulczyk


Przestrzeń oceanu i zielony chaos selwy. Mgły na wysokogórskim paramo i słońce wypalające kaktusy na pustyni. Prekolumbijskie grobowce i  kolejki górskie mknące nad metropolią. A  wszystko zanurzone w feerii kwiatów, podlane świeżo paloną kawą oraz z wyczuciem doprawione kontrolowaną dawką chaosu.
A Ty, za co polubisz Kolumbię?

 

2020.03.15 - Ama Dablam - Najpiękniejsza Góra Świata

Joanna Kozanecka


Ama Dablam (6856 m), znajdująca się w Nepalu, w dolinie Khumbu, uważana jest za najpiękniejsza Górę Świata. Jej strzeliste granie i pionowe ściany, wywołują respekt a skute lodem i śniegiem podejście na szczyt ciągnie się w nieskończoność. O szczegółach niedawnej wyprawy opowie Joanna Kozanecka. W trakcie pokazu dowiemy się: co to jest magiczna Yellow Tower i Orle Gniazdo, czemu nie wszystkim udaje się zdobyć szczyt, jak Jerzy Kukuczka czuwał nad moją wyprawą i co widać ze szczytu?

 

2020.03.22 - Islandia i północ Norwegii – gdy słońce nie mówi dobranoc

Iwona i Jurek Maronowscy


Daleka północ to przestrzeń i dzika przyroda w jej najlepszej odsłonie, a dzień polarny daje możliwość wędrówki przez całą dobę. Gdy słońce jest najniżej, wtedy krajobraz wygląda jeszcze piękniej. Zabierzemy was do interioru Islandii, wulkanu Askja, by wykąpać się w kraterze Viti wypełnionym ciepłym jeziorem. Zajrzymy w bajkową, wulkaniczną krainę Kerlingarfjöll. Gdzieś we wschodniej Islandii pokażemy gorący wodospad, o którym Islandczycy zakazali nam mówić gdzie jest, aby nikt niepowołany go nie znalazł. W Norwegii powędrujemy ponad morze chmur w masywie Siedmiu Sióstr, odwiedzimy park Rago, odległe plaże Lofotów, fjordy wysp Vesteralen i Senja, a także pokażemy dlaczego jednego dnia jest dzień polarny, a kolejnego w tym samym miejscu noc trwa już ponad godzinę!

 

javlist.net